
DDoS-hyökkäys eli distributed denial-of-service on yleensä troijalaisen avulla infektoitujen ohjelmien ohjaamista yhteen systeemiin. Kyseessä on virusten ohjaaminen peilien tavoin uhrille, heijastaen satoja tuhansia troijalaisia yhteen kohteeseen, jolloin yhden IP-osoitteen estäminen ei auta.
PlayStationin Twitter-tilin mukaan PSN-verkko oli saatu korjatuksi vielä sunnuntai-illan aikana.
Tällä hetkellä ei ole tietoa mahdollisista tietovuodoista, mutta Sony ilmoitti, ettei epäile käyttäjätietojen menetyksiä. Sunnuntaina PlayStation Plus-ominaisuudet sekä PS-kauppaan pääsy oli evätty kokonaan, sekä Blizzard, Riot Games, että Grinding Gear Games kärsivät hakkeroinnista, ja osa heidän sovelluksistaan ei ollut myöskään käytettävissä tapauksen aikana.
PlayStationin on tarkoitus olla muutenkin tauolla muutaman tunnin ajan välillä 25.8- 26.8.2014.

Virallinen raportti Sonylta:

Although this has impacted your ability to access our network and enjoy our services, no personal information has been accessed.
We will continue to work towards fixing this issue and hope to have our services up and running as soon as possible.
We regret any inconvenience this may have caused.
http://blog.us.playstation.com/2014/08/24/playstation-network-update-2/#sf4320680
MAINOS
MAINOS
1
1